Traditional, Natural, Scientific. Where You Regain Your Health
Fenerbahçe Mh. Fener Kalamış Cd. Billur Ap.
No:5 K:2 D:11 Kadıköy/İSTANBUL
Contact & Information
0216 337 39 39

Dr. Batu Bayar
Bayar Clinic

Dr. Batu BAYAR

Dr. Batu Bayar (Batbayar Chimidtseren) was born in Mongolia in 1973 and graduated from Ege University Faculty of Medicine in 2000. Following his graduation, he started to receive traditional therapy training in his hometown and later worked in many acupuncture centers and hospitals in Turkey and Mongolia.


Read More >

Bayar Clinic

Our Clinical Services

We aim to focus on your health in a comprehensive way while supporting your healing process by combining our services in the field of traditional and complementary medicine with treatment options specially adapted for you with our natural and effective methods.

Acupuncture


Cupping Treatment


Ozone Therapy


PRP


Hirudotherapy


IV Vitamine Glutathione

For Detailed Information and Appointment

+90 216 337 39 39 | +90 554 171 10 00

As A Speaker, Dr. Batu

Dr. Batu Bayar attends national and international congresses as a speaker and successfully represents our country in the international arena by making impressive presentations every time.


Read More >

As An Educator, Dr. Batu

Dr. In addition to contributing to the preparation of the Traditional and Complementary Medicine Regulation in the Ministry of Health, Batu continues to give trainings in different cities and universities of our country.


Read More >

Bayar Clinic

Blog

Akupunktur İle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

/*! elementor -…

Daha Fazla Oku

Ozon Tedavisi Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Ozon…

Daha Fazla Oku

Kan Akışını Düzenleyen Hacamat Tedavisi

Hacamat…

Daha Fazla Oku

Bayar Clinic

Patient Testimonials

As Bayar Clinic, we are happy with the positive reviews of our patients. Here are some of the comments from our patients, whom we treated with traditional medicine.

Dilara Bozoklu photo

Anne ve Babası: Hanife – Hüseyin Bozoklu

Kızımız Dilara’nın gözünde bundan 1 sene önce, okulda arkadaşı silgi attığı için görme kaybı oldu. Kazadan sonra uzman doktorlara başvurduk. İlk başlarda doktorlar zaman gerekli dediler ancak bu süre zarfında Dilara’nın gözünde herhangi bir iyileşme olmadı.

Uzun ve yorucu bir surecin sonunda maalesef doktorlar tıbben yapılabilecek bir şey olmadığını ve Dilara’nın zarar gören gözünün kalıcı olarak göremeyecek seviyeye gelebileceğini dile getirdiler. Bu durum ailemizi resmen yıktı. Modern tıbbin neden bu konuda yetersiz kaldığını anlayamadık, ancak pes etmedik.

Hemen alternatif tip üzerine araştırmalar yapmaya başladık. Bir yakınımızın tavsiyesi üzerine Dr. Batu Bayar ile görüşmeye karar verdik. Doktor bey kazadan hemen sonra tedaviye başlanması gerektiğini, aradan 7 ay geçmiş, biraz geç kalmış olduğumuzu ancak Dilara’nın tekrar görebileceğine dair umut olduğunu dile getirdi. Bizlere ümit verdi.

Görüşmenin akabinde akupunktur ve sülük tedavilerinin birleşmesi olan hirudopunktur tedavisine başladık. 6 aylık bir surecin sonucunda Dilara’nın gözünde şu an 60%’a kadar açılma var. Tedavilerimize devam ediyoruz. Gözün daha da açılacağına olan inancımız tam.

Önceden “iyileşmez, umut yok” diyen doktorlar, Dilara’nın gözündeki ilerlemeye inanamıyorlar.

Ailecek size çok teşekkür ederiz Batu hocam. Çok zor günler geçirdik ama hepsi geçmişte kaldı. Bizim için dünyanın en güzel hediyesi olan Dilaramız tekrar görebiliyor.

İyi ki varsınız.

Dilara Bozoklu